Lipiec 16 2019 20:27:35
  FACEBOOK


  FILMY O SZKOLE

  JUBILEUSZ

INFORMACJE

  Nawigacja
Strona Główna
Adres i telefony
Patron szkoły
Statut szkoły
Nauczyciele
Absolwenci

Jnformacje
Artykuły
Kategorie Newsów
Forum
Kontakt
Szukaj

K gości-stare wpisy
Galeria - ZSE
Archiwum - Web Albumy
Galeria - stare zdjęcia
  Egzaminy
 • Matura
 •   Dla ucznia i rodzica
  Plan lekcji
  Zastępstwa
  PODRĘCZNIKI
  Dziennik internetowy
  Instrukcja logowania
  STATUT
  WSO
  System oceniania zachowania
  SKRZYNKA PYTAŃ
  I UWAG

  Napisz do dyrektora
    Strony przedmiotowe
  Biologia
  Język angielski
  Język niemiecki
  Język rosyjski
  Obsługa Konsumenta
  Organizacja pracy służby pięter

  Climate Change in Europe
  Szkoła partnerska
   2010 - PCK
  Piąte zwycięstwo w Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

  28 maja br. w Parku „Lisia Góra” w Rzeszowie rywalizowało ze sobą osiem drużyn ratowniczych (wśród nich oczywiście nasz zespół ZSE) w Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK.
  Maj dla szkolnej drużyny ratowniczej był okresem ciężkiej pracy, nerwowych przygotowań i niecierpliwego wyczekiwania na Wojewódzkie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Każda drużyna ratownicza pragnie wykazać się wiedzą i umiejętnościami, dlatego 28 maja przyjechaliśmy do Miejskiego Parku „Lisia Góra” w Rzeszowie.
  Nasza drużyna składała się z Justyny Tarnowskiej, Aleksandry Kostki, Pauliny Dydek, Marzeny Milczanowskiej, Oliwii Niemiec i Joasi Wacek.

  Po uroczystym otwarciu mistrzostw, nasza drużyna dostała pierwsze zadanie.

  W samochodzie terenowym czekała na pomoc poszkodowana z uszkodzonym kręgosłupem, złamanym nosem i kością udową. Obok, na siedzeniu kierowcy, znajdował się martwy już mężczyzna. Dramat tego wypadku pogłębiała rozpacz poszkodowanej i duża ilość lejącej się krwi. Paulina i Oliwia zabezpieczyły miejsce wypadku, a Justyna, Ola i Marzena przystąpiły do ratowania życia poszkodowanej. Jednak szybko uciekający czas i duża nerwowość ratowniczek nie pozwoliły na pełne i fachowe udzielenie pomocy poszkodowanym. Sędziowie ocenili działania naszej drużyny na dostateczny.

  Dziewczyny zmierzyły się z kolejnymi zadaniami. W zaroślach poszkodowany siekierą odrąbał sobie dłoń – widok przerażający, ale nasze dziewczyny poradziły sobie perfekcyjnie.
  Następnym poszkodowanym był rowerzysta przebity wystającym z ziemi metalowym prętem – drużyna wykonała wszystkie potrzebne czynności prawidłowo. I w tej sytuacji zostaliśmy ocenieni bardzo dobrze.

  Na uwagę zasługuje fakt, że na każdych zawodach jest stacja zadań z dużą liczbą poszkodowanych. To ona „mówi” prawdę o wartości zespołu i często decyduje o ostatecznej klasyfikacji. Przeczucie nas nie oszukało i dotarliśmy do miejsca, gdzie młodzi ludzie palili ognisko. W wyniku nieostrożnego obchodzenia się z podpałką doszło do poważnego oparzenia jednego z biesiadników, wybuchła panika, a następny z poszkodowanych doznaje szoku, traci przytomność i ulega zaczadzeniu. Pozostali uczestnicy ogniska zachowują się bardzo agresywnie. Na stacji panuje zamieszanie, słychać krzyki i padają pogróżki. Wydaje się, że sytuacja nie jest do opanowania.
  Na stację wkracza drużyna z Brzozowa, kapitan rozdziela zadania i zarządza ewakuację. Każda z ratowniczek pomaga przydzielonemu sobie poszkodowanemu. W końcu sytuacja jest opanowana i komisja sędziowska szybko podlicza punkty, ogłasza wynik i okazuje się, że jednego punktu brakuje nam do maksymalnej oceny.

  Przed naszą drużyną ostatnia stacja. Zastanawiamy się, jakie urazy mogą na nas czekać. Chwila nerwowego oczekiwania i już nas wołają do pomocy. Przypadkowa osoba wciąga na brzeg topielca, sama jest zmęczona, więc prosi o pomoc. Oliwia zabezpiecza miejsce wypadku. Ola podejmuje się reanimacji poszkodowanego, Paulina i Marzena pomagają świadkom wypadku, a Justyna po przeprowadzeniu wywiadu wzywa karetkę pogotowia. W ostatnim zadaniu dziewczyny spisały się bardzo dobrze.

  Główny Sędzia Mistrzostw Maciej Maruszak, wydaje polecenia do uroczystego zakończenia zawodów – drużyny zajmują swoje miejsca w szyku dwójkowym. Na placu pojawia się Dyrektor Zarządu Okręgowego Podkarpackiego PCK Eugeniusz Taradajko i ogłasza wyniki. Kolejność zajmowanych miejsc odczytuje od drużyny, która zgromadziła najmniejszą ilość punktów. Z kolejną i kolejną wyliczaną drużyną, nasze emocje sięgają zenitu. Do odczytania pozostały tylko dwa zespoły, nasz ZSE w Brzozowie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie (Naftówka). Uczniowie z Krosna zajęli II miejsce, a nasza drużyna I miejsce.

  Wygraliśmy Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK i będziemy reprezentować województwo podkarpackie na Mistrzostwach Ogólnopolskich w Bielsku-Białej.

  Opracował opiekun drużyny PCK
  Bogusław Lidwin

  Tutaj można zobaczyć zdjęcia z zawodów powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

    
  Rekrutacja 2019

  LOGOWANIE
  do systemu rekrutacji


 • Oferta
  II Liceum Ogólnokształcące
  Technikum Nr 1
  Technik ekonomista
  Technik rachunkowości
  Technik handlowiec
  Technik hotelarstwa
  Technik żywienia i usług gastronomicznych
 • FILM promocyjny
 • Regulamin rekrutacji
 • Terminy
 •   Plan lekcji
  Plan lekcji
  Zastępstwa
  Archiwum planów
    Dziennik internetowy

  Instrukcja logowania
    
    BIBLIOTEKA
    POTĘGUJEMY KOMPETENCJE
    Linki


    Logowanie
  Nazwa Użytkownika

  Hasło  Zapomniane hasło?
  Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   
     Powered by v6.00.307 © 2003-2005
  Phase II by:
  3698288 Unikalnych wizyt