Grudzień 13 2019 13:33:19
  FACEBOOK


  FILMY O SZKOLE

  JUBILEUSZ

INFORMACJE

  Nawigacja
Strona Główna
Adres i telefony
Patron szkoły
Statut szkoły
Nauczyciele

Jnformacje
Artykuły
Kategorie Newsów
Forum
Kontakt
Szukaj

K gości-stare wpisy
Galeria - ZSE
Archiwum - Web Albumy
Galeria - stare zdjęcia
  Egzaminy
 • Matura
 •   Dla ucznia i rodzica
  Plan lekcji
  Zastępstwa
  PODRĘCZNIKI
  Dziennik internetowy
  Instrukcja logowania
  STATUT
  SKRZYNKA PYTAŃ
  I UWAG

  Napisz do dyrektora
    Strony przedmiotowe
  Biologia
  Język angielski
  Język niemiecki
  Język rosyjski
  Obsługa Konsumenta
  Organizacja pracy służby pięter

  Climate Change in Europe
  Szkoła partnerska
   Wolontariat 2007
  W październiku 2007 roku przy szkolnej bibliotece powstało Szkolne Koło Wolontariatu, które aktualnie liczy ok. 50 osób.
  Młodzież skupiona w nim pracuje z dziećmi, dorosłymi, osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi. Wszystkie zajęcia zostały wcześniej zaplanowane i uzgodnione z dyrekcjami ośrodków i nie odbywają się kosztem nauki w szkole. Wolontariusze swoją pracę wykonują w wolnym czasie, przed lub po lekcjach.
  Kilkunastoosobowa grupa systematycznie odwiedza Przedszkole nr 1 w Brzozowie. Dziewczęta zostały przydzielone do różnych grup, w których czytają przedszkolakom bajki, bawią się z nimi, śpiewają wspólnie piosenki. Dzieci czekają na swoje starsze koleżanki, a one oprócz zabawy z młodszymi poznają pracę nauczycieli przedszkola.
  Około 20 osób wiele czasu spędza z dziećmi w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Tam pomagają im w odrabianiu zadań domowych, w nauce, wykonują drobne prace porządkowe, dekoracje, rozmawiają z dziećmi. Wolontariusze pomagali w organizacji pięknie przygotowanej wigilii, oraz wycieczki w Bieszczady. Znajdują wspólny język z dziećmi, bo przecież dzieli ich niewielka różnica wieku, są jak starsze dobre rodzeństwo. Poza tym spora część wolontariuszy jest spoza Brzozowa i często czas do przyjazdu autobusu spędzają właśnie w świetlicy przy filiżance ciepłej herbaty.
  Grupa 8 dziewcząt pracuje wspólnie z niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Starej Wsi. Dziewczyny poza sercem i czasem dawanym swoim podopiecznym poznają potrzeby osób niepełnosprawnych, rozmawiają z nimi, żartują, pomagają w drobnych czynnościach samoobsługowych. Uczą się także wielu nowych rzeczy: wyplatania z wikliny, wypalania ceramiki, tkactwa.
  Około 10 osób postanowiło swój czas poświęcać dla osób starszych, czasem niedołężnych. Pracują w Domu Pomocy Społecznej. Raz lub dwa razy w tygodniu spotykają się z wybranymi osobami, które czekają na nich jak na słoneczny promień. Wolontariuszki rozmawiają, wysłuchują historii, nieraz ciekawych, dotyczących historii swoich miejscowości, spacerują, czytają książki swoim podopiecznym i przede wszystkim uczą się cierpliwości.
  29 listopada 20 wolontariuszy włączyło się w ogólnokrajową akcję zbierania pieniędzy na budowę domu dla niepełnosprawnych w Kielcach. Kwestująca na ulicach Brzozowa młodzież zebrała 821,10 zł.
  W listopadzie Koło zorganizowało w szkole akcję „ I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Zbierano maskotki i słodycze dla potrzebujących. Uczniowie i nauczyciele podarowali około 160 maskotek i ponad 7 kg słodyczy. Większą część zabawek wolontariuszki przekazały do świetlicy Oddziału Dziecięcego brzozowskiego szpitala. Słodycze i pozostałe maskotki rozdzielono pomiędzy Świetlicę Socjoterapeutyczną, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Dom Pomocy Społecznej.
  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku z wszystkich placówek wraz z pięknymi życzeniami dla członków Koła napłynęły podziękowania za otrzymywaną pomoc i życzliwość.
  Praca wolontariuszy nie polega na robieniu rzeczy wielkich. Wystarczy zrobić jakąś małą rzecz. Ona ma jednak wielkie znaczenie. Ci, którzy otrzymują pomoc, mają możliwość przebywania z uśmiechniętymi, miłymi młodymi ludźmi, a młodzież uczy się cierpliwości, odpowiedzialności, systematyczności i czuje się potrzebna, dowartościowana. Rozwija także swoją wrażliwość, odkrywa nowe, dobre cechy charakteru. Wolontariusze zdobywają nowe doświadczenia, uczą się nowych rzeczy, poznają wielu nowych przyjaciół. Mają satysfakcję i poczucie zadowolenia ze swojej przydatności. Wolontariat to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu czy bycie użytecznym. Jest to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, to podjęcie odpowiedzialności za niego, to doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowywanym.


  opiekun Joanna Sperber-Rygiel


  Zobacz zdjęcia
    O SZKOLE
  II Liceum Ogólnokształcące

  Technikum Nr 1
  Technik ekonomista
  Technik rachunkowości
  Technik handlowiec
  Technik hotelarstwa
  Technik żywienia i usług gastronomicznych
    Plan lekcji
  Plan lekcji
  Zastępstwa
    Dziennik internetowy

  Instrukcja logowania
    
    BIBLIOTEKA
    POTĘGUJEMY KOMPETENCJE
    Linki






    Logowanie
  Nazwa Użytkownika

  Hasło



  Zapomniane hasło?
  Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   
     Powered by v6.00.307 © 2003-2005
  Phase II by:
  3936524 Unikalnych wizyt